Un grup de 25 de investitori spanioli, reprezentanti ai unor importante companii imobiliare, vor participa, in perioada 24 - 28 iunie 2007, în Bucuresti si Constanta, la "Zilele investitiilor spaniole în România"; interesul vizeaza posibile investitii pe piata locala, în special ansambluri hoteliere, rezidentiale si de birouri, dar si în zonele agricole.
Reprezentantii companiilor spaniole vor participa la un seminar tehnic pe probleme imobiliare, la intalniri cu autoritatile din Bucuresti si Constanta, precum si la vizionarea unor suprafete de teren în scopul achizitionarii lor pentru ulterioare dezvoltari imobiliare în orasele vizate.
Cateva dintre companiile spaniole reprezentate la eveniment sunt Inventa Estate, M&M Arquitectos Asociados, Inmobiliaria Urbis, Roan Asesoramento Inmobiliario, Sol-Med Properties, Tercialia, Vaindeco.
Inaintea vizitei oficiale, reprezentantii companiilor spaniole si-au exprimat interesul pentru vizitarea de spatii care se preteaza dezvoltarilor de ansambluri hoteliere, rezidentiale si de birouri, dar si în zonele agricole, pentru potentialul lor de includere în spatiul urban sau în achizitia de terenuri de mare suprafata în orasele mici ale Romaniei.
Pe piata imobiliara autohtona sunt prezente în acest moment circa 20 de companii imobiliare iberice, cu un portofoliu de proiecte anuntate în valoare de peste doua miliarde de euro. Între principalii jucatori spanioli de pe piata imobiliara româneasca se numara companiile Hercesa, Fadesa, Grupo Lar, Prasa si Riofisa.
Articol bazat pe un material furnizat de agentia de presa Rompres.
SMART financial - www.SMARTfinancial.ro ©
.